MotoBatt MHTX20 12V Batteri Hybrid

MotoBatt MHTX20 12V Batteri Hybrid - Batterier - 48230 - 1
MotoBatt MHTX20 12V Batteri Hybrid - Batterier - 48230 - 1
Med monsterhöga 690 startampere vid omgivande temperatur har MHTX20 Hybrid Battery inga jämbördiga konkurrenter (14 Hybrid Ah motsvarar 21 Ah standardbatteri). Går bortom gränserna för både... Läs mer
2939,00 SEK
  • Produktkod: MHTX20
st
Med monsterhöga 690 startampere vid omgivande temperatur har MHTX20 Hybrid Battery inga jämbördiga konkurrenter (14 Hybrid Ah motsvarar 21 Ah standardbatteri). Går bortom gränserna för både blysyra- och litiumkemi i ett och samma batteri! Ännu en gång överraskar Motobatt världen med originella innovationer och tekniska framsteg. Genom att placera sig i framkant inom motorsportindustrin, och efter flera års forskning och utveckling, har man lanserat den nyskapade hybridtekniken.

Motobatt Hybrid har utformats specifikt för att möta de kända branschutmaningarna med litiumbatterier i Powersport-applikationer. Större V-Twin-motorcyklar som Harley Davidson och Ducati utsätter batteriet för stora påfrestningar eftersom det krävs en stor startkapacitet för att rotera de stora startmotorerna som finns på dessa långslagiga twinmotorer.

Ett batteri som inte är i toppskick kommer att ha svårt att ge den startkraft som krävs för en lyckad tändning i moderna Big Twins. Motobatt Hybrid har rätt ampere-timerkapacitet och spänning för att skapa de ”watt” som krävs för jobbet.

En perfekt och harmonisk blandning av bly och litium som ger överlägsen prestanda jämfört med var och en för sig genom ökad amperekapacitet och litiums unika startprestanda.

Ingen speciell batteriladdare behövs, batteriet har inbyggd BMS.

Fungerar bra texl ATV med plog och extra belysning.

Länk till korsreferens:
https://www.ruco.se/motobatt/mhtx20/motobatt-mhtx20-12v-batteri-hybrid-4-polet-550cca-14hah-175x87x155-agm

Bredd: 87 mm
Längd:175 mm
Höjd:155 mm
Vikt Fylld: 4.2 kg
Volt: 12 Volt
Kapacitet: 14 Ah (Hybrid) 21 Ah
Typ Av Batteri: Hybrid Bly/Litium Underhållsfritt
Syre: Syrahaltig
AGM (Absorbent Glas Mat): Ja
Volym Syra: Gel
Max Laddningsström: 14 AMP N/A
Laddningsström STD: 1.4 AMP N/A
Cold Cranking Amps (CCA): 550 A

OBS! ENDAST AVHÄMTNING I BUTIK.

Rekommenderade produkter

Butik
Tillgänglighet
Adress
Kontaktinformation och öppettider
Recensera produkten
Produkt
Service och leverans
Ett namn du väljer som vi visar bredvid din recension.
Genom att skicka din recension, samtycker du till att ge oss tillstånd att publicera den på denna webbplats samt på andra webbplatser och media. MJM Powersports förbehåller sig rätten att inte publicera recensionen. Genom att skicka samtycker du till dessa villkor.
Hämtning från butiken
Hämtning från butiken
0,00 SEK